• تاریخ انتشار:96/11/25 - 09:25
  • شماره مطلب:1396112551099
  • تعداد نظرات:0
طنین یاس بررسی می کند:

پاسداشت مقام زن، فرهنگی چندین هزار ساله در ایران / اسلام الگوی بی نظیر زنان را ترسیم و تبیین کرد

در حالی که این روزها جوانان ایرانی به دنبال برگزاری جشن وارداتی چون ولنتاین که مصادف با 25 بهمن (14 فوریه ) است، هستند؛ در ایران باستان، بیست قرن پیش از میلاد مسیح، روزی موسوم به روز عشق بوده است. منابع کهن از جمله ابوریحان جشن سپندارمذگان را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،رضا خدری - در تاریخ باستانی ما قبل از حضور اسلام زن و به تبع آن مادر از جایگاه بسیار بالای معنوی و اجتماعی برخوردار بود. مصادیق این موضوع و این نگاه به زن را می توان در آثار باستانی از توجه به حجاب زنان و در حتی در رأس قدرت قرار داشتن آنها فهمید . یکی از این این مصادیق جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یا جشن مژده گیراناست که یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز ۵ اسفند برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.
 
در حالی که این روزها جوانان ایرانی به دنبال برگزاری چشن وارداتی چون ولنتاین که مصادف با  25 بهمن (14 فوریه ) است در ایران باستان، بیست قرن پیش از میلاد روزی موسوم به روز عشق بوده است. منابع کهن از جمله ابوریحان جشن سپندارمذگان را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می‌زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، بعضی منابع و به اشتباه تاریخ ذکر شده نیز ۶ روز به عقب آورده اند که این کار نادرست است. زیرا طبق منابع کهن و همانطور که از نام آن پیداست این جشن به روز اسپند یعنی پنجمین روز ماه از ماه اسفند اشاره دارد. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام دارد.


 در این مطلب به دیدگاه جالب دکتر شریعتی در مورد عشق و دوست داشتن می پردازیم:


 تفاوت عشق و دوست داشتن از نگاه دکتر شریعتی!


* عشق یك جوشش كور است و پیوندی از سر نابینایی اما دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن و زلال


* عشق بیشتر از غریزه آب می‌خورد و هر چه از غریزه سر زند بی ارزش است
دوست داشتن از روح طلوع می‌كند و تا هر جا كه یك روح ارتفاع دارد ، دوست داشتن نیز هنگام با او اوج می‌گیرد.


* عشق در غالب دل‌ها، در شكل‌ها و رنگ‌های تقریبا مشابهی متجلی می‌شود و دارای صفات و حالات و مظاهر مشتركی است
اما دوست داشتن در هر روحی جلوه ای خاص خویش دارد و از روح رنگ می‌گیرد و چون روح‌ها بر خلاف غریزه‌ها هر كدام رنگی و ارتفاعی و بعدی و طعم و عطری ویژه خویش را دارد می‌توان گفت: كه به شماره هر روحی ، دوست داشتنی هست.


*عشق با شناسنامه بی ارتباط نیست و گذر فصل‌ها و عبور سال‌ها بر آن اثر می‌گذارد، اما دوست داشتن در ورای سن و زمان و مزاج زندگی می‌كند و بر آشیانه بلندش روز و روزگار را دستی نیست.


* عشق، در هر رنگی و سطحی، با زیبایی محسوس، در نهان یا آشكار رابطه دارد. چنانچه شوپنهاور می‌گوید: شما بیست سال سن بر سن معشوق تان بیفزائید، آنگاه تاثیر مستقیم آنرا بر روی احساستان مطالعه كنید اما دوست داشتن چنان در روح غرق است و گیج وجذب زیبایی‌های روح كه زیبایی‌های محسوس را بگونه‌ای دیگر می‌بیند.


* عشق طوفانی و متلاطم و بوقلمون صفت است اما دوست داشتن آرام و استوار و پر وقار و سرشار از نجابت .


*عشق با دوری و نزدیكی در نوسان است. اگر دوری به طول انجامد ضعیف می‌شود، اگر تماس دوام یابد به ابتذال می‌كشد و تنها با بیم و امید و اضطراب و دیدار و پرهیز زنده و نیرومند می‌ماند
اما دوست داشتن با این حالات نا آشنا است، دنیایش دنیای دیگری است .

 

* عشق جوششی یك جانبه است. به معشوق نمی‌اندیشد كه كیست یك خود جوششی ذاتی است و از ین رو همیشه اشتباه می‌كند و در انتخاب بسختی می‌لغزد و یا همواره یكجانبه می‌ماند و گاه، میان دو بیگانه نا‌همانند، عشقی جرقه می‌زند و چون در تاریكی است و یكدیگر را نمی‌بینند، پس از انفجار این صاعقه است كه در پرتو رو شنایی آن، چهره یكدیگر را می‌توانند دید و در اینجا است كه گاه، پس جرقه زدن عشق، عاشق و معشوق كه در چهره هم می‌نگرند، احساس می‌كنند كه هم را نمی‌شناسند و بیگانگی و نا آشنایی پس از عشق درد كوچكی نیستاما دوست داشتن در روشنایی ریشه می‌بندد و در زیر نور سبز می‌شود و رشد می‌كند و ازین رو است كه همواره پس از آشنایی پدید می‌آید و در حقیقت در آغاز دو روح خطوط آشنایی را در سیما و نگاه یكدیگر می‌خوانند و پس از آشنا شدن است كه خودمانی می‌شوند.

 

پ.ن: بعد از ورود اسلام به ایران و تبیین نگاه والای اسلام به زن و جایگاه ارزشمند مادری و همسری  و با نگاه عمیق و درک والای امام خمینی (ره)  به مسئله ابعاد مختلف شخصیت زن و معرفی و تبیین الگوهای فرازمانی چون حضرت زهراسلام الله به زنان مسلمان و تأسی این قشر از سبک زندگی بی بی دو عالم فاطمه زهرا (س) روز میلاد دخت نبی اکرم اسلام به عنوان روز زن در تقویم ملی ایران ثبت شده است که این روز به یمن قدوم با برکت ایشان ، روز قدردانی از همسران، مادران مسلمان در سراسر دنیا به ویژه ایران اسلامی است.

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.