کارشناس خانواده مطرح کرد:

ایران در انتظار سالمندی

کارشناس خانواده با تاکید بر اینکه در صورت روند کاهش جمعیت ایران در آینده نزدیک یکی از سالمندترین کشور ها خواهد بود، ابراز کرد: این پیری جمعیت پیامد ها و آسیب های جدی و جبران نا پذیری در حوزه اقتصاد، امنیت، فرهنگ را برای کشور در پی خواهد داشت.
ایران در انتظار سالمندی
1403/03/09 - 08:55
تاریخ و ساعت خبر:
193921
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - مروارید ابوالفتحی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری زنان ایران در شهرستان نهاوند اظهار کرد: کنترل جمعیت سیاستی است ‌که از سوی اندیشمندان غربی در جهت حفظ قدرت و سلطه بر جهان اتخاذ شده و در سطح بین المللی به اجرا در آمد.
وی با بیان اینکه دین اسلام به عنوان خاتم ادیان مخالف کاهش نسل و کنترل جمعیت است، افزود: این سیاست غرب مبنی بر کنترل جمعیت مخالف با تعالیم و آموزه های دین اسلام است.
این کارشناس خانواده با تاکید بر اینکه در صورت روند کاهش جمعیت ایران در آینده نزدیک یکی از سالمندترین کشور ها خواهد بود، ابراز کرد: این پیری جمعیت پیامد ها و آسیب های جدی و جبران نا پذیری در حوزه اقتصاد، امنیت، فرهنگ را برای کشور در پی خواهد داشت .
وی با اشاره به روایتی از معصومین مبنی بر اینکه تَنَاکَحُوا تَنَاسَلُوا تَکْثُرُوا فَإِنِّی أُبَاهِی بِکُمُ الْأُمَمَ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَلَوْ بِالسِّقْط ازدواج و تولید نسل کنید و زیاد شوید که من در روز قیامت به شما مباهات می کنم؛ حتی به طفلی که سقط شده باشد، مطرح کرد: احادیث بسیاری از معصومین در مورد ارزش و اهمیت بی قید و شرط زیادی فرزندان و افزایش جمعیت خانواده های اسلامی بیان شده است از جمله رسول خدا می فرمایند: درسال های گذشته مثل دهه شصت و اوایل هفتاد نیاز به مدارس ابتدایی و مهد های کودک بیش از هر چیز دیگر بود اما متاسفانه با این روند جای تعجبی نیست که در آینده بسیار نزدیک کشورمان به خانه سالمندان بیشتری نیاز خواهد داشت.
ابوالفتحی با بیان اینکه ما با آسیب های کاهش جمعیت جوان و افزایش سن میانسالی رو به رو هستیم، عنوان کرد:پیر شدن جمعیت پیامد هایی از جمله کاهش نیروی کار و سرمایه انسانی جوان، کاهش رشد اقتصادی، مشکلات امنیتی و ..... را در پی دارد که اگر به سرعت برای آن ها تدبیری نشود قابل جبران و بازگشت نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ جمعیت بحران دیگری مانند کاهش تولید کنندگان و افزایش مصرف کنندگان که باعث ایجاد اختلال و فشار به ساختار اقتصادی کشور می شود را در پی دارد، خاطرنشان کرد: اقداماتی چون بیان آسیب های تک فرزندی و آسیب های کاهش جمعیت جوان و افزایش سالمندان می تواند در افزایش جمعیت موثر باشد.
این کارشناس خانواده با بیان اینکه مشاوره پیش از ازدواج به زوج های جوان، ارائه مشاوره فردی برای افزایش جمعیت، ارائه مشاوره به افرادی که تصمیم به سقط جنین دارند، اهدای بسته های فرهنگی به مادران برای تشویق به فرزند آوری نیز در افزایش جمعیت تاثیر گذار است.
انتهای پیام/*

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
جمعیت، کاهش جمعیت، پسالمندی، ایران
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
زن و خانواده
V
آرشیو