کد خبر: 193719                      تاريخ انتشار: 1403/03/05 - 12:58
مدیرعامل مایکروسافت: هوش مصنوعی را انسان‌انگاری نکنید
 
مدیرعامل مایکروسافت می‌گوید که هوش مصنوعی باید «هوش متفاوت» نام می‌گرفت و نباید این فناوری را انسان‌انگاری کرد.
 
درحالی که OpenAI به‌دلیل کپی‌برداری صدای بازیگر معروف، اسکارلت جوهانسون برای دستیار صوتی ChatGPT با دردسر مواجه شده، مدیرعامل مایکروسافت به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذاران اصلی و شرکای نزدیک OpenAI در مصاحبه‌ای غافلگیرکننده به‌شدت علیه هوش مصنوعی انسان‌نما موضع گرفت. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت به بلومبرگ گفت: «من از انسان‌انگاری هوش مصنوعی خوشم نمی‌آید. به‌نظر من این فناوری یک ابزار است.»
نادلا درحالی‌که از اصطلاح هوش مصنوعی نیز انتقاد می‌کند در بخش دیگری از مصاحبه‌اش گفت: «اگر می‌خواهید لقب انسان‌نما را به هوش مصنوعی بدهید، این فناوری هوش دارد، اما همان هوشی نیست که من دارم. فکر می‌کنم یکی از بدترین اسم‌ها، هوش مصنوعی باشد و‌لی کاش آن را هوش متفاوت نامیده بودیم، چون من هوش خودم را دارم و به‌هیچ هوش مصنوعی نیاز ندارم.»
درحال حاضر از هرگونه تنش در روابط مایکروسافت و OpenAI بی‌اطلاع هستیم، اما شاید مصاحبه اخیر نادلا، جرقه‌ای خاموش از مباحثه‌ای باشد که بین دانشمندان و مهندسان یادگیری ماشینی در هر دو شرکت درحال انجام است، زیرا آنها مرز‌های توانایی‌های هوش مصنوعی را گسترش می‌دهند و از طرفی دستیار‌های صوتی روزبه‌روز رایج‌تر می‌شوند. به‌هرحال باوجود اینکه نادلا هوش مصنوعی را فقط نوعی ابزار می‌داند، دیگر کار از کار گذشته است.
باشگاه خبرنگاران جوان
انتهای پیام/ن