آمار وحشتناک مرگ و میر با مصرف دخانیات

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: «فکر نمی‌کنم کسی شائبه‌ای درخصوص مضر بودن دخانیات اعم از سیگار و قلیان داشته باشد، اما به‌رغم این موضوع بیش از ۵۰ هزار مرگ در سال در ایران مستقیم با مصرف دخانیات است.»
آمار وحشتناک مرگ و میر با مصرف دخانیات
1403/03/06 - 15:50
تاریخ و ساعت خبر:
193776
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری که صبح امروز به مناسبت هفته جهانی مبارزه با دخانیات برگزار شد، گفت: به عنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت افتخار می‌کنم که در دولتی خدمت می‌کنم که رئیس دولت در راه خدمت به مردم جان خود را فدا کرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: فکر نمی‌کنم کسی شائبه‌ای درخصوص مضر بودن دخانیات اعم از سیگار و قلیان داشته باشد، اما علیرغم این موضوع بیش از ۵۰ هزار مرگ در سال در ایران مستقیم با مصرف دخانیات است. همچنین هیچ سرطانی نیست که با دخانیات ارتباط نداشته باشد.
وی ادامه داد: علیرغم همه مضراتی که درباره دخانیات می‌دانیم، اما آمار‌ها در حال افزایش است چرا که پول در آن است و عده‌ای حاضرند برای پول هر کاری انجام دهند. سوال ما این است که چرا در سال آمار فزاینده‌ای از افراد سیگاری داشته باشیم افرادی هم که در معرض دود سیگار هستند هم با مشکلاتی مواجه‌اند.
وی ادامه داد: در ایران خوشبختانه مصرف دخانیات در بین زنان و نوجوانان پایین بود، اما در این سال‌های اخیر نوک تبلیغات شرکت‌های دخانیات به سمت نوجوانان و زنان کشیده شده است در همین سریال‌های تلویزیون و شبکه خانگی مصرف دخانیات وجود دارد باید به سمتی برویم که کاهش در مصرف داشته باشیم و اگر قیمت افزایش پیدا کند مصرف پایین می‌آید. هیچ ارتباطی هم با قاچاق ندارد.
فرشیدی با اشاره به شعار هفته جهانی مبارزه با دخانیات گفت: همه باید در کنار هم قرار بگیریم که جلوی ضرر گرفته شود. فقط ۵۰ هزار مرگ در سال را نبینیم بلکه افراد زیادی را ببینیم که سال‌ها باید بیماری ناشی از مصرف دخانیات را تحمل کنند و به سمت مرگ بروند.
وی ادامه داد: تولید سیگار و توتون و مشتقات آن باید کم شده و آنچه که موجود است باید با قیمت مناسب نه ارزان ارائه شود سیگار‌های الکترونیک مجوز ندارند و آنچه که وجود دارد قاچاق است و ما برای قاچاق نمی‌توانیم استاندارد داشته باشیم. وزارت بهداشت هیچ مجوزی برای تولید و واردات سیگار الکترونیک صادر نکرده است و در هر جایی که به فروش برسد بازرسان وزارت بهداشت مراجعه کرده و با آن‌ها برخورد می‌کنند، اما مشکل این است که همه این مراکز از وزارت بهداشت مجوز دریافت نمی‌کنند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: می‌گویند اگر مالیات را افزایش دهید قاچاق بیشتر می‌شود و مشکل تولید ایجاد می‌شود که با شعار سال مطابقت ندارد، اما نباید از شعار سال برای این منظور سوءاستفاده شود و تولید سیگار با شعار سال مغایرت دارد.
جوان
انتهای پیام/م

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
ایران، سیگار، قلیان، مرگ، وزارت بهداشت ،
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
بهداشت و سلامت
V
آرشیو