معلم نمونه زرندیه

خلاقیت حرف اول تدریس را می زند/ عدم عزت و اعتماد به نفس، علت بسیاری از مشکلات جوانان و نوجوانان

معلم نمونه زرندیه گفت: باید در تدریس خلاقیت داشت و در صورت امکان از فناوری های نوین نیز استفاده کرد
خلاقیت حرف اول تدریس را می زند/ عدم عزت و اعتماد به نفس، علت بسیاری از مشکلات جوانان و نوجوانان
1403/02/16 - 10:09
تاریخ و ساعت خبر:
192880
کد خبر:
به گزارش خبرگزاری زنان ایران - از استان مرکزی - رزندیه همزمان با هفته معلم با معصومه باقری دبیر ریاضیات شهرستان زرندیه به گفتگو پررداخته است.
معصومه باقری معلم برجسته شهرستان زرندیه با ۲۳ سال سابقه در پایه ی دوم متوسطه مشغول به تدریس است، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در دانشگاه کارشناسی ارشد ریاضی محض خواندم و تاکنون رتبه ی اول استانی در تولید محتوای آموزشی، رتبه ی اول استان در جشنواره ی الگوی برتر تدریس و رتبه ی اول در مسابقات ریاضی را کسب کردم.
وی در ادامه به چالش های معلمان اشاره کرد و افزود: چالش هایی که همکاران ما در حال حاضر با آن مواجه هستند از دید من به عنوان دبیر دوره ی دوم به جز مسائل اقتصادی، عدم هماهنگی سازمان سنجش با آموزش و پرورش است که باعث شده دانش آموزان به معلمین و مدرسه بی اعتماد باشند.
باقری تصریح کرد: هم چنین با توجه به شرایط جامعه دانش آموزان انگیزه ی لازم برای تحصیل را ندارند و با توجه به این موضوع کار برای همکاران من سخت شده است.
شیوه ی نادرست انتخاب رشته نیز موجب شده دانش آموزانی که توان علمی رشته ای را ندارند وارد آن رشته شده و در نهایت به علت عدم توان علمی باسرخوردگی مواجه شده و یا تغییر رشته دهند که باز هم کار را برای دبیران ما سخت کرده است. البته با توجه به رویکرد جدید آموزش و پرورش در برگزاری امتحانات نهایی امیدوارم بعضی از این مشکلات مرتفع شود.
این معلم برجسته شهرستان زرندیه گفت: از دید من آموزش به بچه ها زمانی اثر بخش است که تدریس با مشارکت دانش آموزان و درگیر کردن آن ها با موضوع تدریس همراه باشد. تدریس باید با مثال های ملموس و بیان کاربرد دروس همراه باشد.
وی ادامه داد: هم چنین باید در تدریس خلاقیت داشت و در صورت امکان از فناوری های نوین نیز استفاده کرد. و در آخر مهم ترین عامل، ایجاد ارتباط موثر با دانش آموز است که موجب علاقمندی دانش آموز به درس و پیشرفت او می شود.
باقری گفت: کودکان در خانواده به دنیا آمده و رشد می کنند و قبل از ورود به مدرسه بسیاری از رفتار های آن ها شکل گرفته، ولی مدرسه اولین محیط اجتماعی است که کودکان وارد آن می شوند. هر چقدر این محیط غنی تر بوده و محل امنی برای کودکان باشد اعتماد به نفس و عزت نفس در کودکان بالا می رود خصوصا در مقطع ابتدایی.که کودکان روحیات حساس تری دارند و به تازگی وارد چنین محیطی می شوند لازم است که ما معلمان با رفتار درست و اصولی و شناخت نیازهای عاطفی دانش آموزان ،افرادی با عزت نفس بالا تربیت کنیم.
این دبیر موفق تصریح کرد: علل خیلی از مشکلات نوجوانان و جوانان ما نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس و عدم شناخت درست از خود است که شاید ریشه در رفتار نادرست ما معلمان خصوصا در دوران ابتدایی با دانش آموزان داشته باشد.
وی بیانن کرد: دانش آموزان ریز بین و نکته سنج هستند و رفتار معلمان را زیر ذربین قرار داده و خواسته یا ناخواسته از این رفتار ها تقلید می کنند پس چه خوب است که ما با رفتار خود و نه با گفتار، الگوی مناسبی برای دانش آموزان خود باشیم.
باقری در پایان خاطرنشان کرد: دانش آموزان احترام گذاشتن به دیگران، حفظ آرامش در زمان عصبانیت، کنترل خشم و... را در رفتار معلم می بینند و از او یاد می گیرند. امیدوارم که ما معلمان بتوانیم الگوی رفتاری خوبی برای دانش آموزان خود باشیم.
خبرنگار: مائده رسولی

بازگشت به ابتدای صفحه بازگشت به ابتدای صفحه
برچسب ها:
معلم برجسته، هفته معلم، زرندیه،
ارسال نظر
مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرتان لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید:
1- نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
3- نظرات بعد از بررسی و کنترل عدم مغایرت با موارد ذکر شده تایید و منتشر خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
زن و خانواده
V
آرشیو